Sri Lanka - Królestwo lampartów, słoni i płetwala błekitnego...16dni

termin: na zamówienie
Dla miłośników przyrody, podróżników i fotografów przyrody

Lamparty cejlońskie, płetwale błękitne i słonie azjatyckie.

Sri Lanka - inaczej Cejlon lub jak nazywają ją niektórzy „Łza Indii” gdyż wygląda niczym kropla przy swoim potężnym sąsiedzie. Jednak dzięki temu oderwaniu ten skrawek lądu jest prawdziwą skarbnicą dla przyrodników, fotografów przyrody czy podróżników. Nigdzie indziej na świecie nie ma lepszej możliwości by na własne oczy zobaczyć groźnego lamparta. Znajdziemy tu także wiele endemicznych gatunków zwierząt, dużych i małych, mnóstwo drzew i kwiatów, które można podziwiać w tutejszych Parkach Narodowych.
fot. Dorota Polaczek
Szczegóły produktu

Sri Lanka być może na mapie wygląda jak łza ale ta łza po zanurzeniu się w jej tajemniczy zielony świat staje się prawdziwą perła, która zdobi nasz świat.

  • Spacer na Kraniec Świata- czyli Płaskowyż Hortons Plain
  • Park Narodowy Yala - możliwość spotkania z lampartami Cejlońskimi
  • Las deszczowy Sinharaja - w poszukiwaniu małych mieszkańców dżungli
  • Mirissa - Nadmorski kurort, płetwale błękitne i żółwie morskie
  • Parki Narodowe Kumana i Bundala – słynące z niezliczonej ilości gniazdujących w nich ptaków wędrownych oraz rodzimych gatunków endemicznych
  • Plantacje herbaty w centralnej części wyspy
  • Kandy - Świątynia Zęba Buddy i etniczne tańce

Park Narodowy Yala

Park Yala słynie z bogactwa zwierząt i roślin. Jest to także najlepsze na świecie miejsce by na własne oczy zobaczyć wolno żyjące lamparty. Te piękne dzikie koty, których cętkowane futra są doskonałym kamuflażem pośród cieni drzew, zwykle pojawiają się niczym duchy. Najłatwiej jest je dostrzec przy wodopojach lub wypoczywające na gałęzi gdy nieruchomo wpatrują się w nas swym przenikliwym wzrokiem. W parku Yala spotkać można także dzikie słonie, bawoły indyjskie, lori wysmukłe, latające węże, jeżozwierz, krokodyle czy mnóstwo ptaków. Natura rozbrzmiewa tutaj szumem wiatru pośród liści, śpiewem ptaków. Słychać ją w darciu kory przez szukającego partnerki niedźwiedzia, w szalejących między gałęziami małpach czy w głosach nawołujących się słoni. To wspaniałe miejsce do obserwacji i fotografii przyrody.

Płaskowyż Horton Plain  

Wędrówka wśród niezwykle zróżnicowanych terenów. Od bujnych łąk i pól przez kilkuset letnie olbrzymie rododendrony, łagodne wzgórza poprzecinane strumieniami. Będziemy wędrować ścieżkami, które poprowadzą nas do mglistego lasu. Poznamy nowe gatunki ptaków czy żyjącego tu pięknego kura cejlońskiego, który jest symbolem Sri Lanki. A na końcu drogi czeka nas urwisko zwane przez Cejlończyków „Krańcem Świata”

Las Deszczowy Sinharaja

Kojący odgłos lasu deszczowego, dźwięki dżungli. Bo w dżungli nie ma ciszy ale nie ma też hałasu. Las żyje i rozbrzmiewa, co najlepiej jest słychać o zmierzchu gdy wraz z ostatnimi promieniami zachodzącego słońca budzi się orkiestra symfoniczna makro świata. W Singharaja  oprócz wielu zwierząt takich jak: lamparty, sambale, mangusty, purpurowo-twarze langury, gigantyczne wiewiórki czy jeżozwierze, można podziwiać aż 217 gatunków drzew, które rozpościerają nad nami swój baldachim. Mnóstwo tu lian i pnączy, których nie powstydziłby się nawet Tarzan, zwłaszcza że aż 65 % tutejszych roślin to gatunki endemiczne. Znajdziemy tu także storczyki, dzbaneczniki  czy paprocie, a w przecinających las rzekach można znaleźć rubiny, topazy czy szafiry.

Park Narodowy Kumana oraz Park Narodowy Boondala

Park Kumana słynie głównie z migrujących tutaj dużych grup ptaków wodnych i brodzących i jest najważniejszym z miejsc lęgowych  na Sri Lance. Podmokłe obszary parku otoczone są tropikalnym lasem. W parku naliczono aż 255 gatunków ptaków. To doskonałe miejsce do obserwacji i fotografii ptaków. W Parku Boondala naliczono z kolei 196 gatunków ptaków. Często udaje się także zobaczyć dzikie słonie, bawoły indyjskie, krokodyle czy lamparty. 

Mirissa

Rejs po oceanie. Wyruszamy na poszukiwanie płetwala błękitnego, największego znanego w historii ziemi ssaka, którego długość dochodzi do 33 metrów a waga potrafi osiągnąć aż 190 ton. Te wspaniałe zwierzęta są już dzisiaj niestety prawdziwą rzadkością, a chwila gdy wysuną się spod wód oceanu przyspiesza bicie serca.Wieczorem spacer po plaży na której można spotkać aż cztery gatunki wielkich żółwi morskich, które wychodzą z morza na ląd by złożyć tutaj jaja.

Candy Hill

Pośród zielonych wzgórz i bajkowych krajobrazów leży Candy hill, poprzecinana potokami mieszanka natury i starannie utrzymanych ogrodów herbacianych nad którymi sączy się delikatna mgiełka nadająca miejscu tajemniczości. Znajduje się tu także świątynia Zęba Buddy w której to można podziwiać ząb samego Buddy.

Dzień 1. Wylot z Warszawy.

Dzień 2. Przylot do Colombo, stolicy Sri Lanki skąd następnie (po około 4 godzinach jazdy) udamy się  do Kandy w którym Kultura wydaje się być zespoloną  z naturą. Zakwaterowanie i spacer po mieście. Nad pobliskim jeziorem  pierwsze obserwacje przyrodnicze. Zobaczymy urzędujące na dachach i drutach telefonicznych endemiczne makaki manga i wszędobylskie wiewiórki, kilka gatunków czapli, wielkie zimorodki krasnodziobe. Wspólny obiad i czas wolny.

Dzień 3. Poranna kilkugodzinna wizyta w przylegającym do miasta rezerwacie. Mamy tu możliwość zobaczyć piękne małpy - hanumany czubate, kilka gatunków papug, dzięcioły, a także wiele innych zwierząt. Przerwa na śniadanie i zwiedzanie buddyjskiej świątyni tzw Zęba Buddy. Następnie - Sjesta i czas wolny. Po czasie przeznaczonym na relaks czeka nas popołudniowa wizyta w ogrodzie botanicznym nieopodal Kandy, żyje kilka tysięcy rudawek - owocożernych nietoperzy o rozpiętości skrzydeł do półtora metra!

Dzień 4. Śniadanie i wyjazd do Nuwara Eliya- uzdrowiska położonego na prawie 2000 m npm, gdzie czeka na nas miła kolonialna zabudowa. Zwiedzanie Victoria Park, gdzie zimuje kilka gatunków himalajskich, bardzo rzadkich gatunków ptaków.

Dzień 5. Poranny wyjazd do Parku Narodowego Horton Plains- płaskowyż powyżej 2000 m npm w lesie deszczowym daje wspaniałą możliwość spacerowania w miłej, odświeżającej temperaturze. Wspaniałe widoki na tzw. Końcu Świata. Piękne wodospady, wielkie połacie trawiastych łąk, gdzie pasą się spokojnie jelenie sambary. Wśród drzew będziemy wypatrywać endemicznych małp – langurów oraz wielkich wiewiórek a także innych endemicznych gatunków ptaków. Po południu powrót na nocleg do miasta.

Dzień 6. Przejazd do nadmorskiej miejscowości nad zatoką Arugam. Mijamy po drodze wspaniale plantacje herbaciane. Ta słynna nadmorska miejscowość znana jest z wysokich fal świetnie nadających się do surfingu i leży nieopodal wpisanego na listę dziedzictwa UNESCO parku narodowego i ptasiego sanktuarium Kumana, które zostało założone już w 1938 roku. Nocleg

Dzień 7. Poranne safari w parku, w którym odnotowano aż 255 gatunków ptaków, w tym tak ciekawe okazy jak: perkozy, bocian, warzęcha, ibisy, czaple i wiele, wiele innych. Powrót na późne śniadanie i przejazd do miejscowości Tissamaharamma.

Dzień 8. Rano przejazd jeepami na cały dzień do słynnego Yala National Park, którego obszar składa się  głównie z: sawanny porośniętej kolczastymi krzewami, formacjami skalnymi oraz licznymi lagunami. Park Narodowy Yala daje jednak przede wszystkim najlepszą na świecie możliwość zobaczenia z bliska dzikiego lamparta.. Na pewno spotkamy też słonia indyjskiego, kilka gatunków jeleni z sambarem i axisem na czele. Jeżeli dopisze nam szczęście być może uda nam się wytropić niedźwiedzia wargacza - słynnego Balu z Księgi dżungli Kiplinga. Żyje tu także kilka gatunków mangust, szakale i mnóstwo ptaków z wielkimi, dumnymi dzioborożcami.  Wieczorny powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 9. Wcześnie rano wyjście na obserwację ptaków nad zalew, który zamieszkują pelikany indyjskie, kormorany indyjskie, kilka gatunków kolorowych żołn oraz krokodyli. Powrót na śniadanie do hotelu po czym wyjazd popołudniu do Parku Narodowego Bundala - raj dla miłośników ptaków z mnóstwem ptaków wodno błotnych: kilka kolorowych gatunków bocianów i czapli, ogromne ilości siewek ze szczudłakami, kaczki i polujące na nie drapieżniki łącznie z wielkim bielikiem białobrzuchym. Jest to też środowisko dzikich bawołów wodnych, waranów, słoni i krokodyli. Przejazd na nocleg w Hambantota

Dzień 10. Śniadanie i przejazd do położonej nad Oceanem Indyjskim idyllicznej miejscowości o wdzięcznej nazwie - Mirrisa, gdzie pośród wzbijających się w niebo palm, ciepłego piasku plaż i kojącego szumu fal będziemy mogli oddać się błogiemu lenistwu i wypoczynkowi.  Po drodze zwiedzimy  świątynię leżącego Buddy z pięknymi malowidłami. Istnieje także możliwość wypożyczenia maski i fajki, co pozwoli na podpatrzenie podmorskiego świata. Wieczorem spacer po wiosce w poszukiwaniu sów.

Dzień 11. Poranne wypłynięcie łodzią na obserwacje wielorybów. Fascynująca przygoda - prawie zawsze widywane są płetwale błękitne – największe zwierzęta żyjące na Ziemi, które osiągają 30 metrów długości i ponad 200 ton wagi. Możliwe że zobaczymy także kilka dużych waleni oraz delfinów. Podczas naszych wypraw widywaliśmy także żółwie morskie. Powrót na śniadanie i dalsze wypoczynek na rajskiej plaży. Wieczorem wyjście na plażę, a jeśli  dopisze nam szczęście to zobaczymy  cud narodzin wykluwających się i biegnących w stronę morza maleńkich żółwików.

Dzień 12. Rano czas wolny. Dla chętnych ponowne wypłynięcie na ocean w celu obserwacji wielorybów. plażowanie lub spacer po wiosce. Wczesnym popołudniem przejazd do Deniyaya i wieczorny spacer po polach ryżowych, gdzie możemy spodziewać się wielu nowych gatunków ptaków.

Dzień 13. Całodzienna wizyta w najlepiej zachowanym fragmencie dżungli na wyspie - Sinharaja Forest Reserve. Bardzo dobre miejsce na spotkanie z kilkoma gatunkami węży jak endemiczna zielona żmija i piękny wąż Ahaetulla. Znajdziemy tu dużo jaszczurek nadrzewnych no i oczywiście dużo ptaków. Dżungla wręcz rozbrzmiewa ich śpiewem. Po kilkugodzinnej wędrówce przez dżungle powrót do lodgu. Odpoczynek i czas wolny.

Dzień 14. Rano spacer po wiosce, podczas którego poznajemy lokalnych mieszkańców podczas ich codziennych zajęć. Odwiedzimy małą świątynię buddyjska i lokalne sklepiki. Przejazd do Colombo i nocleg w hotelu

Dzień 15. Wylot do Polski

Dzień 16.  Przylot do kraju

Ilość uczestników: 6-9

  TERMIN

  CENA

  REZERWACJA

  termin na zamówienie

 

  8160 PLN + 440 USD

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zadzwoń do nas: 787-34-34-00

 
  • Cena obejmuje: 

Noclegi, wstępy do wszystkich parków narodowych, przewodników jeśli jest to wymagane, przejazdy wynajętym busem na całej trasie, taksówkami i samochodami terenowymi podczas safari, opiekę polskiego pilota i specjalisty-przyrodnika, ubezpieczenie KL i NNW oraz bagażu.

  • Cena nie obejmuje:

Wyżywienia około 10$/15$ (około 130-190 USD) Własnych wydatków, oraz  wizy 30 USD i miejscowej opłaty lotniskowej. Dopłaty do jedynki.

  • Dodatkowo płatny przelot: Warszawa - Colombo - Warszawa

Warunki płatności:

I rata- opłata rezerwacyjna  2160 PLN płatna przy podpisaniu umowy

II rata- 6000 PLN  płatna  na 60 dni przed planowanym wylotem

III rata - 440 USD - uczestnik zabiera ze sobą

Przydatne info: Szczepienia nie są obowiązkowe lecz zalecane: żółtaczka A i B, błonica, tężec, dur brzuszny. Profilaktyka antymalaryczna- przed wyprawą sugerowana wizyta u lekarza w poradni chorób tropikalnych. 

 

 

miesiące listopad, grudzień, marzec
Kraj Sri Lanka
czas trwania 10-16 dni

  

Wszelkie prawa autorskie do wyżej zamieszczonych treści i zdjęć posiada Henuati Expeditions. Kopiowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie innym osobom bez wyraźnej pisemnej zgody właściciela jest zabronione i egzekwowane na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.

Copyright © 2012 -2014

Liczba odwiedzin: 1100824

   <<  << Zapraszamy do Brazyli z Argentynę na wyprawę do 4 Parków Narodowych - Wyruszamy już 10 października  >> << Zdjęcia z naszej ostatniej wyprawy do Nowej Zelandii oraz do Indii  są w naszej galerii - zapraszamy do oglądnięcia >><< Zapraszamy do parków narodowych SriLanki- niesłychana różnorodność flory i fauny czeka na nas  już na jesieni >>    <<  Henuati Expeditions - Wyprawy Przyrodnicze.pl  są już na facebooku- zapraszamy do polubienie naszej strony :) >>